Doporučujeme: Měření rychlosti internetu | SUDOKU | Stahovač videí z YouTube | Služby na web | NEJLEPŠÍ PŘEDPOVĚĎ POČASÍ | TV program

Jízda po trolejovém vedení

Datum: 26. 1. 2025 21.10 | Autor: Sifon | 44× | Kategorie: Zajímavosti | Komentáře: 0

Maximální vybočení z pod osy troleje je 4 500 mm.

Při jízdě v oblouku platí zásada, čím menší poloměr oblouku, tím pomaleji jedete.

Před vjezdem na trolejovou výhybku jste povinni překontrolovat její správné nastavení do požadovaného směru na signalizační lampě!

 

Jízda po trolejovém vedení z hlediska klimatických podmínek

1. Jízda za vysokých teplot – vlivem vysokých teplot cca nad 30 °C se trolejový drát rozpíná a v úsecích mezi jednotlivými závěsy trolejového drátu vznikají tzv. průvěsy. Je nutno snížit rychlost v daném úseku (dle vizuálního pozorování), hrozí výpadek sběrných tyčí vinou možného vyššího rozkmitání troleje.

2. Jízda za nízkých teplot – vlivem nízkých teplot – pod bodem mrazu se trolejový drát smršťuje, trolej je více napnutá – pevná, je třeba zejména v obloucích jet o něco pomaleji.

3. Jízda na námraze – vlivem nízkých teplot, pod bodem mrazu a vysoké vzdušné vlhkosti vzniká na troleji tzv. námraza. Námraza je vysrážená voda, prostá minerálů a solí. Působí na trolejovém drátu jako izolační prvek. Při styku botky s obaleným trolejový drátem námrazou (trolejbus v jízdě!) vzniká elektrický oblouk, vůz škube a vykazuje závady v podobě  nefunkční elektrodynamické brzdy, jízda je trhavá, vypadávají pomocné pohony. Je třeba při jízdě na námraze (pouze v postižených úsecích!) aktivně využít tlačítko „námraza na troleji” a jet pokud možno se sešlápnutým pedálem jízdy, případně využít dieselagregát.

 

Změna polarity

Změnu polarity – provoz po protisměrné troleji provádíme pouze v úsecích bez trolejových armatur v dané protisměrné stopě z důvodu překonání překážky. Vždy nahlásíme událost na dispečink!

Postup: najedeme s vozem tak, aby sběrné tyče dosáhly na obě troleje, zapneme varovná světla, zajistíme vůz parkovací brzdou, vypneme 600 V, přendáme sběrné tyče na protisměrnou trolej (v případě že vykonáváme službu s vozem Tr 14 –přepneme páku polarity, zapneme 600 V a místo překonáme, vozy Tr 14 co páku polarity nemají je postup stejný jako u ostatních vozů) zapneme 600 V a překážku překonáme. Po překonání překážky je postup opačný u všech typů vozů.

Vždy zajistit vůz parkovací brzdou! Vždy vykonávat úkony ve výstražné vestě! Vždy dbát max. na bezpečnost! Vozy vybavené dieslagregátem překonávají překážku se staženými sběrnými tyčemi a na diesel!

 

Výpadek sběrných tyčí

Nesprávný způsob jízdy po trolejovém vedení vede k výpadkům sběrných tyčí. Na obrázku je tzv. zásek do příčného nosného lana – nutné vyproštění pracovníky horního vedení. Je nutné jezdit se zapnutou aktivací sběrných tyčí!

K výpadku sběrných tyčí dojde vinou nesprávné techniky jízdy, překročením povolené rychlosti do trolejových armatur, vyjetím z dosahu troleje, závadou na horním vedení, případně závadou na sběracím soustrojí (botka, sběrná tyč, točnice sběrné tyče).

Postup při výpadku sběrných tyčí:

1. Neprodleně zastavit vozidlo, dobrzďujeme s ohledem na cestující (pozor- při prudkém brzdění hrozí pád a zranění cestujících!)

2. Zajistíme vozidlo parkovací brzdou!

3. Vypneme obvody 600V

4. Vystupujeme s vozu s již oblečenou výstražnou vestou

5. Zkontrolujeme trolejové vedení pohledem, zda nedošlo k poškození důsledkem výpadku sběrných tyčí

6. Natrolejíme sběrné tyče a pokračujeme v trase linky. V případě, že jsme při výpadku v rušné křižovatce nebo na jiném nevhodném místě použijte pomocný pohon k bezpečnému odjezdu z místa vytrolejení. Povinnost kontroly pohledem zda nedošlo k poškození horního vedení je platná i v tomto případě!

Přidat nový komentář:




Ochrana proti spamu. Napiš prosím číslici pět: